Premiery samochodów

Nowy Volkswagen Amarok 2023 zaprezentowany. Niemiecki brat Forda Rangera

07-07-2022
Udostępnij:
3 min czytania
Volkswagen Amarok 2023

Zgodnie z licznymi zapowiedziami Volkswagen zaprezentował dziś nowego Amaroka. Niemiecki pickup bazuje na Fordzie Rangerze i jest znacznie nowocześniejszy i ciekawszy od poprzednika.

Po premierze nowego Forda Rangera w listopadzie stało się jasne, że bazujący na nim nowy Volkswagen Amarok będzie nowoczesną konstrukcją. Jednocześnie publikowane od dłuższego czasu przez niemieckiego producenta teasery zdradzały, że będzie to też nowoczesny samochód. Teraz wreszcie jest nam dane poznać niemieckiego odpowiednika Forda Rangera w pełnej klasie. Czym wyróżnia się Volkswagen Amarok 2023?

Amarok zachował własny styl nadwozia i wnętrza

Nowy model jest oparty na platformie nowej generacji Forda Rangera i dzieli się jego kluczową mechaniką, jednocześnie obiecując ogromną modernizację w stosunku do swojego poprzednika, którego początki sięgają 2010 roku. Nowy Amarok 2023 różni się jednak od Rangera stylistyką nadwozia i wnętrza, zachowując unikalny dla najnowszych modeli Volkswagena styl.

Volkswagen Amarok 2023

Przednie reflektory LED mają charakterystyczny dla VW kształt, zaś przedni zderzak ma kształt litery X, płynnie przechodzącej w lampy i grill z chromowaną wstawką łaczącą logo i reflektory. Inny, bardziej kanciasty kształt mają też błotniki, a także tylne lampy. Listę zmian zewnętrznych wieńczą unikalne kolory nadwozia i wzory felg, a także wytłoczony na klapie spory napis AMAROK.

Funkcjonalność i zdolności terenowe to jego drugie imię

Volkswagen Amarok 2023 w wersji z podwójną kabiną mierzy 5350 mm długości (więcej o 96 mm), zaś jego rozstaw osi liczy 3270 mm (więcej aż o 173 mm względem poprzednika). Skróciły się także zwisy, a głębokość brodzenia wynosi 500 mm a  Bazowe warianty oferowane są z 17-calowymi felgami, zaś topowe otrzymają nawet 21-calowe obręcze. Ponadto w topowych odmianach nabywca może liczyć na reflektory Matrix LED oraz aż 30 asystentów z zakresu wsparcia i bezpieczeństwa kierowcy.

Volkswagen Amarok 2023

Standardowo Amarok 2023 oferowany jest z pojedynczą kabiną, zaś podwójna jest opcją. Siła uciągu wynosi do 3500 kg, zaś maksymalna ładowność od 1000 do 1160 kg. Ładunek można zabezpieczyć za pomocą rolki pełniącej funkcję zabudowy paki. Nawet dach został zaprojektowany z myślą o praktyczności. Ma nośność statyczną wynoszącą aż 350 kg, dzięki czemu VW może oferować czteroosobowy namiot dachowy jako opcję.

Volkswagen Amarok 2023 - nowoczesny pickup

Gama jednostek napędowych obejmuje silniki wysokoprężne o pojemności 2 i 3 litrów. Bazowy 2.0 TDI rozwija 150 lub 170 KM, a w wersji biturbo 209 KM. Topowy 3.0 V6 TDI generuje już 250 KM. Na niektóre rynki trafi także odmiana benzynowa z silnikiem 2.3 TSI (jednostka Forda) o mocy 302 KM, jednak raczej nie ma co liczyć na nią w Europie. Bazowe modele otrzymają w standardzie 6-biegową skrzynię manualną, zaś mocniejsze (powyżej 200 KM) będą miały w standardzie 10-stopniową przekładnię automatyczną (także od Forda). Klienci mogą wybierać spośród wersji z napędem na tylne koła, z dołączanym napędem 4x4 lub stałym 4x4.

Volkswagen Amarok 2023

Prawdopodobnie największą zmianą w stosunku do starego Amaroka nie jest jednak liczba przełożeń, ale drastycznie ulepszone wnętrze i ilość oferowanego luksusu i bezpieczeństwa. Dokładne gadżety, które nabywca otrzyma, będą zależeć od wersji wyposażenia (Amarok, Life, Style, Panamericana i Aventura). We wszystkich modelach ze średniej i wyższej specyfikacji dostępny jest nowy cyfrowy zestaw instrumentów i 12-calowy dotykowy ekran systemu informacyjno-rozrywkowego. Samochód oferuje 20 nowych systemów wspomagania kierowcy, w tym po raz pierwszy adaptacyjny tempomat z rozpoznawaniem znaków drogowych.

Volkswagen Amarok 2023

Volkswagen Amarok 2023 będzie produkowany razem z Fordem Rangerem w fabryce w Pretorii w RPA. Samochód trafi na rynek na początku 2023 roku. Ceny i dokładne specyfikacje modelu poznamy bliżej handlowej premiery.

Udostępnij:
Inne artykuły od
Paweł Bartocha
Inne artykuły z kategorii

Samochody