Formuła 1

3 sprinty (już nie) kwalifikacyjne i nowa punktacja w tym roku

Udostępnij:
1 min czytania
Start wyścigu o GP Austrii, fot. Red Bull Content Pool

Na ostatnim posiedzeniu F1 ustanowiono, że w tym roku rozegrane zostaną trzy sprinty. Na Interlagos, Red Bull Ringu i Monzie. Punktowanych będzie więcej miejsc.

Zmiana nazwy sprintów

W tym roku zmieniona zostanie nazwa ze sprintów kwalifikacyjnych na po prostu sprinty. Ponadto Pole Position będzie przyznawane za najszybszy czas w kwalifikacjach. Czasy z kwalifikacji będą decydować o pozycjach startowych w sprincie, a wyniki sprintu o kolejności startu wyścigu.

Nowa punktacja

W sezonie 2022 FIA zależy, aby wywrzeć na kierowcach i zespołach jeszcze większe zaangażowanie zwiększając możliwe punkty do zdobycia. W zeszłym roku jedynie pierwsza trójka była punktowana otrzymując odpowiednio 3-2-1 punktów za miejsca 1-2-3. W tegorocznej kampanii aż osiem najlepszych kierowców będzie dostawało dodatkowe punkty w systemie 8-7-6-5-4-3-2-1. 

Sprinty na trzech torach

W nadchodzącym sezonie ponownie rozegrane zostaną trzy sprinty. Ponownie odbędą się na Monzy we Włoszech i Interlagos w Brazylii, ale trzecie miejsce zajmie Red Bull Ring w Austrii na rzeczy brytyjskiego Silverstone. Niewątpliwe tory te zapewniają sporo emocji, jak pamiętne zwycięstwo Pierre Gasly'ego w 2020 na Monzie, czy niesamowitej walce Lewisa o powrót na najwyższy stopień podium w ubiegłym roku po starcie z końca stawki.

Udostępnij:
Inne artykuły od
Damian Szydłowski
Inne artykuły z kategorii

Motorsport