Informacja ta zaskoczyła pewnie wielu. Wieloletni nadworny tuner marki z Monachium zostanie wkrótce przez nią przejęty. Obie firmy nie ujawniły jeszcze szczegółów finansowych tej transakcji. Umowa musi bowiem uzyskać jeszcze zgodę urzędu antymonopolowego, aby mogła zostać zrealizowana. W ramach niej Alpina będzie kontynuować modyfikowanie seryjnych modeli BMW do końca 2025 roku.

Nowa era dla Alpiny po 2025 roku

Nie poinformowano jeszcze, co się stanie po tym terminie, jednak wiadomo, że Alpina nie będzie już produkować pojazdów w swoim zakładzie w Buchloe. BMW zapewniło jednak, że zaoferuje pracę osobom, które stracą stanowiska, w swoich fabrykach, a także u dostawców i partnerów technologicznych. Jednocześnie serwis, części i akcesoria obecnych i starszyh samochodów Alpiny pozostaną w istniejącym zakładzie w Buchloe.

Alpina B7 - silnik

Oprócz tego Alpina rozpocznie także oferowanie rekonstrukcji swoich klasycznych modeli. Obejmie ona produkcję i dystrybucję klasycznych części i akcesoriów, a także sprzedaż zabytkowych pojazdów firmy. 

BMW zapewni stabilną przyszłość

Ogłaszając przejęcie Alpiny przedstawiciele BMW wskazali, że coraz bardziej restrykcyjne normy emisji spalin, szybki rozwój technologii bezpieczeństwa oraz większe zapotrzebowanie na jednostki zelektryfikowane sprawiają, że prowadzenie niewielkiej firmy produkcyjnej, jaką bez wątpienia jest Alpina, staje się coraz trudniejsze. Decyzja o sprzedaży manufaktury BMW ma zapewnić Alpinie stabilną przyszłość, zarówno pod kątem finansowym, jak również w kwestii dostępności do podzespołów, pozwalając jej tym samym przetrwać na rynku, który ulega obecnie gwałtownej transformacji. BMW natomiast zyska na różnorodności swojej oferty.

Nasza rodzina, nasi pracownicy nadal będą kojarzyć się z jakością inżynierii na najwyższym poziomie. Nasza działalność produkcyjna z czasem przekształci się w usługi inżynieryjne. Dzięki tej strategicznej reorganizacji działalność firmy w Buchloe jest zabezpieczona na długo w przyszłości – powiedział dyrektor generalny Alpiny, Florian Bovensiepen.

Wieloletnia współpraca przykładem zaufania biznesowego

Historia Alpiny sięga 1965 roku. Od samego początku skupiała się ona na tuningu istniejących modeli marki BMW. Ostatecznie firma zajęła się przyjmowaniem modeli niemieckiego producenta, modyfikowaniem ich oraz sprzedażą finalnego produktu. W 2021 roku Alpina sprzedała ponad 2000 samochodów, co stanowi rekord w historii tej manufaktury. Obecnie Alpina pracuje nad zmodyfikowanymi wersjami B3 i XB7, bazującymi odpowiednio na BMW serii 3 oraz flagowym SUV-ie X7. Niedawno zaprezentowano też odświeżony model B8 Gran Coupe, bazujący na BMW serii 8.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *