Chińczycy coraz śmielej szturmują Europę ze swoimi markami samochodów. Niegdyś chińskie auta kojarzyły się z tandetnymi pojazdami. Obecnie jednak się to mocno zmieniło, zaś najnowsze produkty rodem z Państwa Środka prezentują naprawdę przyzwoitą jakość, idącą często w parze z konkurencyjną ceną i nowoczesnymi technologiami. Wiele chińskich marek nie trafia jednak do Polski, pierwsze kroki stawiając w krajach Europy Zachodniej i Skandynawii. Odbywające się w ubiegłym tygodniu targi Poznań Motor Show były jednak miejscem polskiej premiery marki Skywell i jej elektrycznego SUV-a ET5. Co warto wiedzieć o tym modelu?

Skywell to chiński producent samochodów dostawczych i autobusów z siedzibą w Nankinie działający od 2000 roku. Marka należy do chińskiego koncernu Nanjing Golden Dragon Bus. W 2017 roku Nanjing Golden Dragon Bus założyło podlegający mu departament Skywell New Energy, którego celem zgodnie z nazwą został rozwój samochodów elektrycznych. Jeszcze w tym samym roku rozpoczęto prace rozwojowe nad pierwszym samochodem elektrycznym marki Skywell, którego gotowy prototyp został ukończony dwa lata później. W październiku 2020 roku oddział Skywella do rozwoju samochodów elektrycznych przedstawił pierwszy seryjny pojazd właśnie pod postacią wspomnianego SUV-a Skywell ET5

Typowy SUV klasy średniej

Skywell ET5 mierzy 4698 mm długości, 1908 mm szerokości oraz 1696 mm wysokości, przy rozstawie osi liczącym równe 2800 mm. W kabinie wygospodarowano sporo przestrzeni dla pięciu pasażerów i bagażnik o pojemności od 467 do 1141 litrów. Stosunkowo niewielka przestrzeń w bagażniku bierze się stąd, iż jest on dość płytki.

Sercem pojazdu jest silnik elektryczny o mocy 204 KM (150 kW), oferujący przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 9,6 sekundy i prędkość maksymalną ograniczoną do 150 km/h. Samochód waży około 1900 kg, zaś jego baterie mają 72 kWh pojemności. Podawane przez producenta średnie zużycie energii wynosi 19,3 kWh/100 km, zaś maksymalny zasięg na jednym ładowaniu wynosi 520 km. Ładowanie baterii od 0 do 100 proc. zajmuje 6,5 godziny (AC 11 kW), ale już 30 minut ma pozwolić na uzupełnienie zapasu energii od 20 do 80 proc. (DC 100 kW).

Skywell ET5

Atrakcyjna cena i spory zasięg

Podstawowa wersja Comfort startuje od 199 900 złotych, natomiast bogatsza opcja Luxury ma kosztować co najmniej 224 900 złotych. W cenie producent oferuje gwarancję na 3 lata lub 120 tysięcy kilometrów na cały samochód i dodatkowo 8 lat i 150 tysięcy kilometrów na baterię i cały system operacyjny. Już bazowo Skywell ET5 ma stosunkowo bogate wyposażenie, które obejmuje m.in. elektrycznie regulowane, podgrzewane i wentylowane fotele skórzane, automatyczną klimatyzację 4-strefową, tempomat adaptacyjny, asystenta utrzymania pasa ruchu, asystenta parkowania i autonomiczny system hamowania awaryjnego. Nabywcy wersji Luxury oprócz standardowej czarnej tapicerki mogą za dopłatą wybrać tapicerkę w kolorze szarym lub brązowym, a także zdecydować się na opcjonalną kamerę 360. Na naszym rynku wyłącznym importerem samochodów Skywell jest Auto-Atut z grupy Polmozbyt Południe SA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *