Toyota Compact Cruiser EV to mały samochód terenowy, który zadebiutował w grudniu 2021 roku i zdobył właśnie prestiżową nagrodę Car Design Award 2022 dla pojazdów koncepcyjnych.  Skłoniło to zatem Toyotę do opublikowania większej liczby zdjęć, renderingów i szkiców prototypu. Compact Cruiser EV był bowiem jednym z 15 samochodów koncepcyjnych zaprezentowanych jednocześnie przez Toyotę i Lexusa w Tokio, co doprowadziło do ograniczonego zasięgu i dostępnych materiałów prasowych dla każdego z nich.

Toyota Compact Cruiser EV Concept – inspirowana pierwszym Land Cruiserem

Za zaprojektowanie samochodu odpowiada centrum rozwoju Toyota Design Europe w Nicei we Francji. Projektanci Toyoty zainspirowali się pierwszą generacją Land Cruisera i off-roadowym dziedzictwem firmy, z koncepcją nawiązującą do retro-futurystycznego FJ Cruisera. Koncepcja wygląda jak ewolucja Toyoty F4-X z 2017 roku z nowymi reflektorami LED przypominającymi J80 i czystszymi liniami. Cechy, takie jak duże płyty ślizgowe, kwadratowe błotniki, przyzwoity prześwit, montowana z boku drabina i wykonany na zamówienie bagażnik dachowy, podkreślają wytrzymały charakter tej koncepcji pomimo kompaktowych rozmiarów.

Toyota Compact Cruiser EV Concept

Nowoczesna interpretacja Toyoty FJ Cruiser

Toyocie Compact Cruiser EV Concept najbliżej jednak do modelu FJ Cruiser. Był to zaprojektowany w stylu retro średniej wielkości SUV, mierzący 4,67 m długości. Samochód oferowano w latach 2006-2014 na rynku amerykańskim, zaś od 2008 roku do dzisiaj wciąż można go nabyć na wybranych rynkach na Bliskim Wschodzie. Samochód napędzała 4-litrowa wolnossąca jednostka V6 o mocy 243 KM, współpracująca z 6-biegową skrzynią manualną lub 5-stopniową przekładnią automatyczną.

 Toyota FJ Cruiser

Choć koncepcyjna Toyota jest tylko statycznym modelem, w przyszłości można spodziewać się seryjnej wersji w przyszłości, pod warunkiem, że zainteresowanie potencjalnych klientów będzie wystarczająco duże. Byłby to zatem rywal dla zapowiadanego elektrycznego SUV-a segmentu B od Jeepa, a także elektrycznego następcy Suzuki Jimny.

Adresowana do młodych aktywnych ludzi

Toyota twierdzi, że docelowymi odbiorcami Compact Cruisera są „młodzi, wykształceni mieszkańcy miast, którzy lubią aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu”, wskazując jednocześnie na charakter koncepcji napędu na wszystkie koła. Firma nie zdradza zbyt wielu szczegółów technicznych, jednak jest prawdopodobne, iż auto powstanie w oparciu o architekturę eTNGA rodem z Toyoty bZ4x.

Toyota Compact Cruiser EV Concept

Nasze badania nad pojazdami elektrycznymi trwają od ponad 30 lat i przebyliśmy długą drogę. Po początkowej fazie kontaktu z pojazdami elektrycznymi ludzie będą chcieli aut bezemisyjnych, które będą o nich mówić i wyrażać ich styl życia. A Compact Cruiser EV jest doskonałym przykładem tego trendu – powiedział Simon Humpries, starszy dyrektor generalny Toyota Design.

Do 2030 roku Toyota i Lexus planują posiadać flotę 30 pojazdów elektrycznych i sprzedawać 3,5 miliona elektrycznych aut rocznie do 2030 roku.

Zdobywca prestiżowej nagrody Car Design Award

Toyota Compact Cruiser EV Concept została nagrodzona przez magazyn Auto&Design w ramach corocznej nagrody Car Design Award, ustanowionej w 1984 roku. Nagroda jest podzielona na trzy kategorie: Ferrari 296 GTB (pojazdy produkcyjne), Toyota Compact Cruiser (pojazdy koncepcyjne) oraz Polestar (język projektowania marki / ogólna spójność) – tak prezentują się zwycięzcy tegorocznej edycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *