Zapowiedziana podczas Światowej Konferencji Deweloperów Apple 2022 (WWDC), nowa aktualizacja Apple CarPlay będzie znacznie obszerniejsza pod względem integracji i dostosowywania pojazdu. Prezentacja nowej funkcjonalności zbiegła się w czasie z debiutem najnowszej wersji systemu IOS 16.

Apple CarPlay pozostawi Androida daleko w tyle

Pełne informacje na temat zaktualizowanego systemu Apple CarPlay mają dopiero nadejść, ale zapowiedź jest z pewnością fascynująca. Wykraczając poza centralny ekran informacyjno-rozrywkowy, Apple obiecuje funkcję CarPlay dla cyfrowych wyświetlaczy wskaźników, które mogą obejmować wszystko, od prędkości po poziom paliwa. Wyświetlacze można również dostosować za pomocą różnych wzorów, kolorów i widżetów, które mogą dodawać do deski rozdzielczej informacje, takie jak informacje o pogodzie i muzyce.

Next gen Apple CarPlay

Na tym jednak możliwości systemu się nie kończą. Pogłoski o rozszerzeniu CarPlay o systemy pojazdów są prawdziwe. Przyszły system umożliwi kierowcy i pasażerom sterowanie funkcjami, takimi jak ustawienia klimatyzacji, podgrzewanie siedzeń, funkcje radia i nie tylko. Dodatkowa zawartość będzie również oferowana z szerokim wykorzystaniem widżetów, ale interfejs nadal będzie odzwierciedlał ten z iPhone’a.

Pierwsza tak duża zmiana od przeszło dwóch lat

Ponieważ wiele nowych pojazdów oferuje teraz wiele wyświetlaczy i w pełni cyfrowe kokpity, ewolucja CarPlay do działania w szerszy sposób z pewnością wydaje się naturalna. W tej chwili nie jest jasne, czy pełna funkcjonalność z niestandardowymi wyświetlaczami będzie powszechnie dostępna w nowych modelach, chociaż prezentacja wideo Apple zawierała listę kilku znanych producentów samochodów zaangażowanych obecnie w ten proces.

Next gen Apple CarPlay - brands list

Ostatnia duża aktualizacja CarPlay pojawiła się dwa lata temu wraz z iOS 14 z cyfrowymi kluczykami samochodowymi. Ta funkcja nadal nie została w pełni uruchomiona przy użyciu CarPlay, ponieważ producenci samochodów pracują nad wdrożeniem tej funkcji za pośrednictwem własnych, zastrzeżonych aplikacji.

Apple zaznaczyło, że 98% pojazdów sprzedawanych dziś w USA ma Apple CarPlay i strzeliło do Tesli i Rivian, zauważając, że 79% kupujących w USA rozważy tylko samochód z CarPlay. Firma nie odnotowała jednak, skąd wzięła te dane.

Jeszcze trochę trzeba zaczekać

Problemem może okazać się jednak wciąż trwający kryzys związany z niedoborem chipów. Kilka marek zostało zmuszonych do usunięcia opcji skoncentrowanych na technologii, w tym BMW, które tymczasowo usunęło ze swojej oferty obecne funkcje CarPlay i AndroidAuto. W nadchodzących miesiącach spodziewajcie się więcej informacji na temat systemu CarPlay nowej generacji. Apple twierdzi, że ogłoszenia kompatybilnych pojazdów rozpoczną się pod koniec 2023 roku.

Nowy CarPlay także w starych autach zyska nowy interfejs, z wygodniejszymi opcjami dzielenia ekranu i nowymi widgetami, na których będziemy mogli wyświetlać niezbędne informacje. Interfejs będzie bardziej niż dziś przypominał swoją estetyką nową wersję iOS i macOS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *