Podczas wydarzenia pasowego Unstoppable Impulse z udziałem dziennikarzy, partnerów i ambasadorów marki z całego świata, Cupra ogłosiła, że do 2025 roku na rynku pojawią się 3 nowe modele z napędem hybrydowym i elektrycznym: Cupra Terramar, Cupra Tavascan i Cupra UrbanRebel. Zapowiedziano również odświeżenie dotychczasowej gamy. 

Ambitne plany Cupry – aż 500 000 samochód w rocznie do 2025 r.

Do tej pory marka dostarczyła blisko 200 000 samochodów na całym świecie, a jej obroty wzrosły z 430 milionów euro w 2018 roku, do prawie 2,2 miliarda euro w 2021 roku, znacznie przekraczając wszelkie oczekiwania. W 2022 roku hiszpański producent zamierza podwoić swoją sprzedaż, obroty i globalną sieć Cupra Studio.

– Naszym celem jest, aby do 2025 roku dostarczać 500 000 samochodów rocznie, kontynuować międzynarodową ekspansję, a także wejść w nowe segmenty. Nie byłoby to możliwe bez ludzi, którzy tworzą naszą markę, dlatego jeszcze mocniej angażujemy ambasadorów, którzy są częścią Cupra Tribe – powiedział podczas wydarzenia w hiszpańskim Terramar Wayne Griffiths, dyrektor generalny marki Cupra.

Terramar, czyli następne Audi Q3 w wydaniu Cupry

Jednym z nowych modeli pochodzących z submarki Seata będzie Terramar, nazwany na cześć nadmorskiego miasta w pobliżu Barcelony. Samochód przyjmie postać kompaktowego crossovera i będzie technicznie spokrewniony z następną generacją Audi Q3. Co więcej, oba modele będą powstawać w fabryce VW Group w Györ na Węgrzech.

Cupra Terramar Concept

Ze wstępnych specyfikacji wynika, że Terramar będzie miał około 4,5 metra długości, a więc podobnie co Formentor. Terramar zasili gamę Cupry w 2024 roku i będzie dostępny zarówno z silnikami spalinowymi z układem mild hybrid, jak i nowym układem PHEV zapewniającym zasięg ponad 100 km w trybie czysto elektrycznym. Samochód uplasuje się pomiędzy Ateką a Formentorem.

Cupra UrbanRebel – miejski model adresowany do młodych klientów

Cupra pokazała również nowe wydanie koncepcyjnego hot hatcha UrbanRebel. Podczas, gdy ubiegłoroczny koncept o tej samej nazwie rozwijał 335 KM bazowej mocy lub 429 KM w trybie Overboost, tegoroczny prototyp nieco „zszedł” na ziemię i oferuje napęd elektryczny o mocy 226 KM. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje 6,9 sekundy, zaś maksymalny zasięg wyniesie około 440 km. Samochód powstanie na nowej płycie MEB Small VW Group, dostosowanej do pojazdów elektrycznych z napędem na przednie koła, na której bazować mają także następcy Seata Mii Electric, Skody Citigo-e iV i Volkswagena e-Upa.

Cupra UrbanRebel Concept

Zaprojektowany i opracowany w Barcelonie, UrbanRebel ma tylko 4,03 metra długości. Będzie wytwarzany w Martorell od 2025 roku i stanowi kluczowy element planu Cupry, który zakłada sprzedaż 500 000 samochodów rocznie. Byłby to ogromny skok, biorąc pod uwagę, że od czasu powstania marki w 2018 roku dostarczono do tej pory mniej niż 200 000 pojazdów. Cupra twierdzi, że do stworzenia modelu UrbanRebel wykorzystała procesy produkcyjne drukowane w 3D i dzianiny.

Wnętrze wyraźnie pokazuje, że Cupra chce, aby UrbanRebel był pojazdem premium. Dzięki dużemu, zakrzywionemu ekranowi informacyjno-rozrywkowemu i rozbudowanemu zestawowi wskaźników, samochód jest wyposażony w wiele imponujących technologii. Tymczasem kierownica ma przyciski przypominające kontrolery gier, co sugeruje, że jest kierowana do młodszych.

Cupra UrbanRebel Concept

Tavascan w wersji produkcyjnej 

– Udowadniamy, że samochody elektryczne nie muszą być nudne. To będzie wejście nowej generacji do naszej oferty. Emocjonalne, seksowne i przyjemne w prowadzeniu, a jednocześnie dostępne – powiedział Wayne Griffiths, dyrektor generalny Cupra.

Cupra UrbanRebel Concept

Trzecim z zapowiadanych modeli będzie Cupra Tavascan. SUV coupe z dynamicznym nadwoziem będzie napędzany dwoma silnikami elektrycznymi o łącznej mocy 306 KM. Samochód pojawi się na rynku w 2024 roku. Oprócz tego do 2025 roku nastąpi odświeżenie aktualnej gamy modelowej Cupry w postaci Leona, Formentora i Borna.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *