Dlaczego te wszystkie bardzo ważne osobistości i pojazdy pojawiają się akurat tam? Dlaczego Sir Jackie Stewart zdecydował się wsiąść za stery bolidu, którym wygrał mistrzostwo właśnie tam? Dlaczego Aston Martin odbył pierwszy publiczny przejazd swojej Valkyrii w Goodwood?

Na te I jeszcze więcej pytań postaram się dziś odpowiedzieć. Musimy zacząć od tego, czym jest jest Goodwood FOS (Festival of Speed).

Historia imprezy

Festiwal Prędkości w Goodwood jest organizowany od 1993 roku – z jedną przerwą, rok temu, gdy nie pozwoliła na to pandemia.

Organizatorem imprezy jest Charles, Duke of Richmond, który stworzył unikalną formułę tego wydarzenia. Pomimo wielu prób, nikomu nie udało się jej odtworzyć. Charlesowi udało się nierozerwalnie powiązać imprezę  z jego rodzinną posiadłością i z tradycją sportów motorowych w Wielkiej Brytanii.

Głównym celem imprezy jest przedstawienie historii motoryzacji wszystkim fanom samochodów i motocykli, a dzięki zaangażowaniu organizatora udało się imprezę spieniężyć, nie tracąc jednocześnie jej ducha.

Jaki kawałek historii można zobaczyć?

Na festiwalu w Goodwood widujemy wiele pięknych samochodów. Od pierwszego w historii masowo produkowanego Forda T, przez najpiękniejsze samochody Bugatti z lat 30, bolidy Formuły 1 z lat 60, 70 I nowszych, na najbardziej wyczynowych samochodach zbudowanych do driftu, jazdy na Dakarze, czy Pikes Peak. 

Czy warto? 

Nam, zwykłym fanom motoryzacji, którzy oglądamy klasyki w internecie, gramy w gry wyścigowe, czy oglądamy masę filmów o motoryzacji, pobyt na GFOS pozwoli obejrzeć na żywo a być może dotknąć tych wszystkich legendarnych maszyn, które oglądamy na naszych ekranach, czy w książkach. Za cenę jednego biletu możemy zwiedzić tak naprawdę nieskończenie wiele muzeów i fabryk w jednym miejscu.

Co zobaczyliśmy w 2021 roku?

Z największych osobistości warto wymienić mistrza świata Formuły 1, Sir Jackie Stewarta oraz inną legendę F1 – Mario Andriettiego. Oprócz nich festiwal odwiedził 9-krotny mistrz WRC Sébastien Loeb.

Jeśli idzie o pojazdy to najlepiej będzie to zobaczyć na oficjalnym kanale Goodwood w serwisie YouTube, o tutaj. Warto wymienić obecność Aston Martina Valkyrie powstałego we współpracy z zespołem RedBull Racing i ich czołowym projektantem Adrianem Neweyem, projekt przywrócenia Rajdowej Lancii 037, czy cały przekrój samochodów rajdowych zespołu Subaru. Zobaczyliśmy także dużo nowości pokroju nowego BMW M2, Toyoty GT86, czy luksową markę Hyundaia – Genesis.

Nie zabrakło rajdowych klasyków na czele z samochodami Grupy B: Audi Sport Quattro S1, Lancia Delta S4, Ford RS200 i Peugeot 205 T16. Na tor wyjechały także klasyczne rajdowe Escorty, Delty Integrale, czy nowoczesne Fiesty WRC, czy Citroeny C3 WRC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *