Ponad 40 lat po wprowadzeniu do sprzedaży słynnego DeLoreana DMC-12 z charakterystycznymi, otwieranymi do góry drzwiami w stylu Mercedesa 300SL Gullwing firma oficjalnie powraca z najnowszym samochodem o nazwie Alpha5. Przodek zasłynął z roli wehikułu czasu w serii filmów „Powrót do przyszłości”. Mimo to nie odniósł jednak spektakularnego sukcesu rynkowego. Na początek należy wspomnieć, że nowy DeLorean Alpha5 jest dziełem całkowicie niepowiązanej z pierwotnym producentem, nowej firmy.

Nowy DeLorean Alpha5 – to się nazywa powrót w wielkim stylu

Podobnie jak jego źródło inspiracji, kultowy DMC-12, najnowszy DeLorean Alpha5 również przybiera kształt stylowego coupe z drzwiami skrzydłowymi zaprojektowanymi przez Italdesign. Masywne drzwi na zawiasach i tylne szklane żaluzje są właściwie jedynymi ukłonami w stronę przeszłości, ponieważ reszta projektu jest całkowicie nowoczesna i niezwykle futurystyczna. Z drugiej zaś strony należy pamiętać, iż pierwowzór w momencie debiutu również należał do futurystycznych aut.

DeLorean Alpha5

Zgodnie z obecnymi standardami, samochód ma smukłe LED-owe światła zarówno z przodu ja i z tyłu oraz wielkie felgi o aerodynamicznym wzorze. Pełne obłości, smukłe nadwozie zwraca także uwagę klapką skrywającą gniazdko ładowania na przednim błotniku od strony kierowcy. Samochód wyróżnia się świetną aerodynamiką – współczynnik oporu powietrza wynosi raptem 0,23.

Odwołania do przodka oraz mnóstwo futuryzmu

Z przodu cienkie reflektory LED łączą się z grillem, na którym widnieje emblemat DeLorean, zamiast zwykłego znaczka DMC starego samochodu. Na obu zderzakach znajduje się podświetlany element w kształcie litery V, z wyraźnym splitterem z przodu i dużym dyfuzorem z tyłu. Tylny pas posiada rozciągające się na całą szerokość światła z trzema poziomymi liniami, które w dość swobodny sposób nawiązują do przodka. Mówiąc o diodach LED, drzwi skrzydłowe mają podświetlone ranty z przodu i z tyłu, dzięki czemu są bardziej widoczne po otwarciu.

DeLorean Alpha5

Pierwszy nowożytny model DeLoreana wyróżnia się czteromiejscowym nadwoziem, które łączy cechy limuzyny i coupe, a także brakiem słupka B, co ułatwia wsiadanie. Alpha5 ma dwukolorowe wykończenie i opadającą linię dachu, przypominającą samochód rozsławiony przez trylogię „Powrót do przyszłości”.

Równie futurystycznie prezentuje się kabina pojazdu. Wszystko zostało osadzone w ekranie dotykowym znajdującym się na „pływającej” konsoli środkowej. Kierowca ma do dyspozycji szeroki, w pełni cyfrowy zestaw wskaźników i spłaszczoną u dołu kierownicę. Pod ekranem multimediów zastosowano panel klimatyzacji oraz półkę z indukcyjną ładowarką. Widzimy też dwa uchwyty na kubki, trochę w stylu Porsche Taycana, a także parę schowków dla pasażera z przodu. Dostęp do dwóch osobnych tylnych siedzeń powinien być łatwy, biorąc pod uwagę szerokość drzwi skrzydłowych i brak słupka B. 

DeLorean Alpha5

Awans klasowy

W przeciwieństwie do poprzednika nowy DeLorean jest naprawdę dużym samochodem. O ile protoplasta mierzył niecałe 4,3 m długości (4270 mm), najnowszy Alpha5 liczy już blisko 5 metrów (dokładnie 4995 mm), co plasuje go w tej samej kategorii co Porsche Taycana. Alpha5 ma przy tym 2044 mm szerokości oraz 1370 mm wysokości.

Zresztą pod względem osiągów również bliżej mu do Porsche niż do dość powolnego i słabego przodka. DeLorean nie przedstawił nam szczegółowej prezentacji platformy, ale ogłosił kilka szacunkowych danych technicznych dla „Podstawowego modelu wydajności”. Duża bateria 100 kWh wystarcza na ponad 300 mil (483 km) zasięgu. DeLorean Alpha5 przyspieszy od 0-96 km/h (0-60 mph) w 2,99 sekundy, a od 0-142 km/h w 4,35 s. Maksymalna prędkość wyniesie 250 km/h.

Szybki, elektryczny i nowoczesny

Alpha5 jest dla ludzi, którzy uwielbiają jeździć – powiedział Joos de Vries, dyrektor generalny DeLorean Motor Company. – Dostaliśmy możliwość ponownego wyobrażenia sobie marki, która od czterech dekad wiele znaczy dla tak wielu ludzi ze wszystkich zakątków świata. DeLorean poruszył tak wiele żyć i przygotował scenę dla tak wielu wspomnień… Wszyscy jesteśmy teraz świadkami nowego rozdziału tej niesamowitej historii – dodał Neilo Harris, wiceprezes marki.

DeLorean Alpha5

Więcej o nowym DeLoreanie dowiemy się już jutro podczas cyfrowej premiery oraz podczas oficjalnej premiery, która zaplanowana jest na 18 sierpnia na Pebble Beach Concours d’Elegance. Oczywiście możecie spodziewać się aktualizacji artykułu zaraz po obu premierach. Podczas gdy siedziba DeLorean Motor Company znajduje się w Humble w Teksasie, Alpha5 będzie produkowana we Włoszech z układem napędowym pochodzącym od partnera z Wielkiej Brytanii. Producent planuje początkowo stworzyć 88 egzemplarzy. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *