Utrzymanie pojazdu w czystości, ochronie i konserwacji jest ważne z wielu powodów. Czysty pojazd wygląda ładniej, lepiej zachowuje swoją wartość i okres jego żywotności będzie trwał dłużej, jeśli jest zadbany. Taki samochód również zapewni Ci bezpieczeństwo. Jednym z najważniejszych aspektów tego wszystkiego jest regeneracja reflektorów. Jeśli lampy samochodu coraz gorzej świecą, a ich wygląd powoduje grymas niezadowolenia na twarzy, warto sprawdzić, czy nie uległy znacznemu zmatowieniu.

Widzenie w nocy lub podczas burzy jest tak samo ważne, jak posiadanie hamulców w samochodzie. Jednym z największych problemów z nowoczesnymi reflektorami jest to, że są one plastikowe i z czasem blakną, matowieją, żółkną. Zmienne warunki atmosferyczne, kwaśne deszcze, sól drogowa, a także piach – to wszystko wraz z wiekiem działa destrukcyjnie na klosze reflektorów. Żółknące i zamglone reflektory znacznie zmniejszają widoczność w nocy i przy złej pogodzie i dlaczego może to być najważniejsza rzecz w samochodzie, oprócz przedniej szyby, którą należy zachować przejrzystą.

Samodzielna regeneracja reflektorów jest łatwa

Reflektory odnowić możemy samodzielnie. Dzięki regeneracji reflektory dadzą nam więcej światła, a pojazd pod względem wizualnym zyska kilka lat. Na początek klosze należy dokładnie wyczyścić i odtłuścić. W przeciwnym wypadku podczas regeneracji i polerowania lamp możemy je uszkodzić. Wszelkie drobiny kurzu, piasek i inny brud mogą spowodować, że porysujemy powierzchnię reflektorów. Dobrym pomysłem będzie też umycie auta w całości, a przynajmniej fragmentów nadwozia, które znajdują się w bezpośredniej bliskości świateł przednich. W ten sposób unikniemy ryzyka związanego z przeniesieniem zanieczyszczeń na reflektory w trakcie regeneracji. 

Aby prawidłowo wyczyścić klosze, możemy wykorzystać specjalny preparat, np. piankę do mycia szyb. Utrzymuje się ona na pionowych powierzchniach, usuwa tłuszcz, zabrudzenia, ale też pozostałości insektów. Do rozprowadzenia środka oraz wysuszenia lamp używamy ścierek z mikrofibry, które są delikatne, a przy tym nie pozostawią na kloszach smug. nasz zestaw do odnawiania lamp powinien zawierać taśmę, którą osłonimy fragmenty nadwozia wokół polerowanych lamp. Może to być papierowa taśma malarska. Nie może ona być zbyt mocna, żeby nie uszkodziła lakieru podczas ściągania. Zaopatrzmy się też w wiaderko na wodę.

Prawidłowe przygotowanie i wyczucie to podstawa

Najważniejsze elementy kompletu są związane ze szlifowaniem i polerowaniem. Przede wszystkim, będziemy potrzebować papiery ścierne do ręcznego szlifowania na mokro. Przydadzą się papiery o różnej gradacji: 600, 800, 1200, 1500, 2000, 2500 oraz 3000. Warto też zaopatrzyć się w pastę polerską do reflektorów oraz polerkę, wiertarkę lub wkrętarkę, do których to możemy przymocować pad polerski z gąbką lub pianką.

Po etapie przygotowania należy przystąpić do maskowania, a więc oklejenia taśmą tych części nadwozia, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie świateł. Można też przykleić dwie warstwy taśmy, jedna na drugą, aby zabezpieczyć lakier przed uszkodzeniem.

Wreszcie przechodzimy do szlifowania reflektorów. Czynność tą wykonujemy w pionie i w poziomie. Należy jednak zachować ostrożność, gdyż tworzywo reflektorów jest delikatne. Trzymajmy się mniej więcej 800 obr./min. Po wstępnym polerowaniu możemy przetrzeć klosze ściereczką z mikrofibry. Znów nakładamy pastę polerską i zwiększamy nieco obroty. Pamiętajmy, że zbyt długie polerowanie jednego miejsca może nagrzać klosz i doprowadzić do jego uszkodzenia. Po regeneracji zaczekajmy, aż reflektory ostygną, po czym użyjmy ponownie preparatu zabezpieczającego.

Można też zlecić niezależnemu specjaliście

Cały zestaw kosmetyków i akcesoriów będzie nas kosztować kilkadziesiąt złotych oraz jednego narzędzia w postaci polerki lub wiertarki. 

Regenerację lamp można też zlecić niezależnemu fachowcowi. Regeneracja reflektorów przez dobrego specjalistę sprawi, iż będą one prezentować się niczym w salonie. Sam demontaż reflektorów to około 100 zł od sztuki, zaś proces regeneracji to kolejne 150 zł od sztuki (w zależności od rozmiaru i kształtu klosza oraz stopnia zmatowienia). Warto też pamiętać, iż regeneracja reflektorów w samochodzie mogła wpłynąć na kierunek padania światła, trzeba więc je wyregulować. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *