Aktualności

Odwołane wyścigi w Rosji i kierowcy pod neutralną flagą - reakcja świata motorsportu na sytuację w Ukrainie

Udostępnij:
2 min czytania
Haas VF-22 bez sponsora Uralkali, fot. Posta

Wypowiedzenie wojny Ukrainie przez Rosję poruszyło całym światem. Na wielu etapach na Rosję nakładane są sankcje. Jedną z nich jest motorsport. Jak świat wyścigów zareagował?

Usunięcie brandingu Uralkali z Haasa

Jedną z pierwszych reakcji było usunięcie logotypów rosyjskiego producenta i eksportera nawozów, firmę Uralkali. Producent ten był sponsorem tytularnym zespołu, dzięki któremu miejsce za sterami Haasa znalazł Nikita Mazepin. Haas już podczas trzeciego dnia testów pozbył się rosyjskich barw oraz pozbył się ich marki z oficjalnej nazwy zespołu. 

Również w social mediach loga profilowe, czy zdjęcia w tle zostały podmienione na takie, które nie zawierają logotypu Uralkali.

Rosyjscy kierowcy w seriach FIA pod neutralną flagą

Międzynarodowa federacja samochodowa podczas specjalnego zebrania, że rosyjscy i białoruscy kierowcy będą mogli dalej startować w ich seriach, ale nie będą mogli tego robić z rosyjską flagą przy nazwisku. W związku z tym Nikita Mazepin, Danił Kwiat, czy Robert Schwartzman będą mogli zachować swoje fotele.

Nikita usunął flagę rosyjską ze swojego Instagrama oraz podziękował na nim za wsparcie, jakie otrzymał. Jak sam powiedział to trudny czas, w którym nie jest w stanie kontrolować tego co jest mówione i robione.

Zerwanie umów o organizację wyścigów

Ze skutkiem natychmiastowym wypowiedziano umowy na rozgrywanie wydarzeń FIA w Rosji i na Białorusi. W dodatku najwyższe serie nie będą się tam ścigać w najbliższym czasie. Niektóre źródła mówią o tym, że dopiero po zmianie władzy w tamtych krajach rozważona zostanie ponowne ściganie na wschodzie. 

W związku z tym z kalendarza Formuły 1 wypada GP Rosji, które w tym roku po raz ostatni miało odbywać się w Sochi. Kolejne edycje zaplanowane były na tor w St. Petersburgu. Prawdopodobnie miejsce rosyjskiego GP zajmie Turcja, która jakiś czas temu uruchomiła stronę z informacjami o biletach (choć później została wyłączona).

Wielka Brytania nie zezwala na ściganie się u nich Rosjan

Motorsport UK ogłosił, że w Wielkiej Brytanii rosyjscy kierowcy nie będą mogli się ścigać. W związku z tym, o ile Nikita zostanie w zespole, to i tak nie będzie mógł wystąpić w GP na torze Silverstone, nawet pomimo neutralnej flagi.

Zwolnienie Nikity Mazepina?

Wiele plotek mówi, że w związku z odcięciem się od Uralkalskich pięniedzy, Haas nie zatrzyma w swoim składzie Nikity, który w zeszłym roku spisywał się zauważalnie gorzej od kolegi z teamu - Micka Schumachera. Na jego miejsce media sadzają Pietro Fittipaldiego, lecz na ten moment informacje na temat zmian w ekipie nie zostały w żaden sposób oficjalnie potwierdzone.

Udostępnij:
Inne artykuły od
Damian Szydłowski
Inne artykuły z kategorii

Motorsport