Pierwsza generacja Citroena C3 Aircorss zadebiutowała w 2017 r. Ten miejski crossover został pokazany pierwszy raz na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie nad Menem. Do sprzedaży trafił już pod koniec 2017 r. Po niecałych czterech latach, w lutym 2021 r., francuski producent pokazał nową wersję C3 Aircrossa. Sprawdziłem co warto o nim wiedzieć.

Citroen C3 Aircross – z zewnątrz

Tym, co najbardziej rzuca się w oczy w nowym C3 Aircross jest zmieniony przód. Citroen pozostawił wąskie światła umieszczone tuż pod maską silnika. Ich przedłużeniem nadal jest chromowana listwa z logo producenta. Zniknęły umieszczone poniżej prostokątne reflektory. W nowym Citroenie C3 Aircross są one węższe.

Samochód z przodu wyróżnia się też nowym grillem z unikalnym geometrycznym motywie oraz nową srebrnoszarą osłoną podwozia z barwnymi wstawkami.

Kształt tylnych lamp i pokrywy bagażnika nie uległ zmianom (przynajmniej można tak wywnioskować ze zdjęć).

Charakterystyczne dla Citroena C3 Aircross żaluzje umieszczane w oknach znajdujących się na tylnych słupkach, będą miały nowe motywy. W zależności od wybranego pakietu kolorystycznego dostępny będzie efekt żaluzji w kolorze lustrzanego chromu ( w pakietach Shiny Black i Anodised Dark Blue) lub – w przypadku pakietów Polar White i Anodised Orange – biały lub pomarańczowy motyw sześcienny.

Do wyboru są też dwa kolory dachu: biały lub czarny.

Nowy Citroen C3 Aircross będzie oferowany z nowymi felgami w rozmiarze 16 i 17 cali.

Citroen C3 Aircross – możliwości personalizacji zewnętrznej i wewnętrznej

Citroen C3 Aircross wnętrze

W przypadku Citroena C3 Aircross dostępnych jest 70 kombinacji kolorystycznych, które wykorzystują:

 • siedem kolorach, wśród których są trzy nowe: Kaki Grey, Voltaic Blue i Biały Banquise,
 • cztery pakiety kolorystyczne, które obejmują dwa nowe kolory: Anodised Orange i Anodised Dark Blue. W skład pakietów wchodzą kolorowe wstawki umieszczone na bokach przedniej osłony podwozia, na obudowach lusterek bocznych i na szybach tylnych słupków.

Nowy Citroen C3 Aircross oferuje też zwiększone możliwości personalizacji wnętrza. Obejmują one cztery różne wystroje kabiny. Dostępne są:

 • wystrój standardowy – z szarą tapicerką siedzeń połączoną z szarą teksturowaną wstawką na desce rozdzielczej,
 • wystrój Urban Blue, który łączy niebieskie tkaninowe obicia w stylu „sportswear” i niebieską tkaninę skóropodobną, poprzeczny pas w górnej części oparć ozdobiony motywem szewronów i listwę na desce rozdzielczej z niebieskiej tkaniny skóropodobnej,
 • wystrój Metropolitan Graphite, łączący szare obicia i grafitową tkaninę skóropodobną, poprzeczny pas w górnej części oparć z motywem jasnego drewna i listwę na desce rozdzielczej z dzianiny melanżowej,
 • wystrój Hype Grey, łączący szarozielone skórzane obicia i czarną tkaninę skóropodobną, pas na desce rozdzielczej wykończony szarozieloną skórą i poprzeczne pasy z motywem szewronów w górnej części oparć.

Przestronność, modularność i doświetlenie wnętrza

Citroen C3 Aircross zyskuje na funkcjonalności dzięki nowej konsoli środkowej. W jej tylnej części znajduje się obszerny schowek z zamknięciem żaluzjowym zamknięciem, dostępny zarówno dla pasażerów podróżujących zarówno z przodu jak z tyłu.

We wnętrzu samochodu znajdą się też m.in.:

 • miejsce na kubki wbudowane w opuszczane środkowe oparcie tylnej kanapy,
 • kieszenie na tylnej stronie oparć przednich foteli
 • i liczne miejsca na drobne przedmioty w dolnej części środkowego czołowego panelu.

Tylna kanapa samochodu jest przesuwana w zakresie do 150 mm. Dzięki temu długość przestrzeni ładunkowej zwiększa się do 2,40 m, co umożliwia bezproblemowy przewóz długich przedmiotów (np. paczek z meblami do montażu czy sprzętu sportowego).

Przesuwając tylną kanapę do przodu można zwiększyć pojemność bagażnika z 410 do 520 litrów. Z kolei, po całkowitym złożeniu tylnej kanapy pojemność bagażnika wzrasta do 1 289 litrów.

Jeszcze jednym atutem wnętrza nowego Citroena C3 Aircross jest jego wyjątkowe doświetlenie, które jest możliwe dzięki dużym przeszklonym powierzchniom i otwieranemu szklanemu dachowi panoramicznemu.

Citroen C3 Aircross – technologie ułatwiające codzienną eksploatację

W kabinie nowego C3 Aircross znajdzie się nowy, większy, czytelniejszy i praktyczniejszy w użytkowaniu 9-calowy ekran dotykowy (obecnie montowany jest ekran 7-calowy). Umożliwia on np. ustawianie na pierwszym planie systemu Citroën Connect Navi lub kompatybilnej z Android Auto i Apple CarPlay funkcji Mirror Screen.

W samochodzie będzie montowana także bezprzewodowa ładowarka do smartfonów i system Citroën Connect Box (czyli oferta bezpłatnych usług, dostępnych 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu).

Nowy C3 Aircross to też 12 intuicyjnych technologii wspomagających prowadzenie i ułatwiających codzienne życie. Są to:

 • kolorowy wyświetlacz Head Up Display,
 • system rozpoznawania znaków drogowych z wyświetlaniem zalecanej prędkości,
 • Active Safety Brake,
 • automatycznie przełączane światła,
 • system bezkluczykowego dostępu i uruchamiania samochodu,
 • wspomaganie parkowania Park Assist
 • czy kamerę cofania Top Rear Vision.

Citroen C3 Aircross może być też wyposażony w system Grip Control z funkcją Hill Assist Descent. System ten pozwala na dozowanie mocy przenoszonej na przednie koła w zależności od napotkanego terenu oraz na utrzymywanie stałej prędkości podczas jazdy w dół, nawet na stromych zboczach.

Silniki i gabaryty

Nowy Citroen C3 Aircross będzie oferowany z silnikami benzynowymi PureTech i wysokoprężnymi BlueHDi:

 • PureTech 110 KM z manualną, 6-stopniową skrzynią biegów,
 • PureTech 130 KM z automatyczną skrzynią biegów EAT6,
 • BlueHDi 110 KM z manualną, 6-stopniową skrzynią biegów
 • oraz BlueHDi 120 KM z automatyczną skrzynią biegów EAT6.

Wielkość

 • długość: 4 160 mm,
 • szerokość: 1 760 mm,
 • wysokość: 1 640 mm,
 • rozstaw osi: 2 600 mm
 • pojemność bagażnika: 410-520 l. Maksymalnie 1289 l (po złożeniu tylnej kanapy).

Citroen nie ujawnił jeszcze cen nowego C3 Aircross. Napisał tylko, że model – od swojego debiutu rynkowego – sprzedał się dotychczas w niemal 330 000 egzemplarzy. Dodał też, że większość nabywców zdecydowała się na najwyższe wersje wyposażenia tego modelu (62% sprzedaży przypadło na wersję Shine).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *