Parafrazując przysłowie o kucharkach można powiedzieć, że gdzie SUV-ów sześć, tam jest w czym wybierać. Dotychczas w ofercie niemieckiego producenta było pięć SUV-ów: T-Cross, T-Roc, Tiguan, Tiguan Allspace i Touareg. Niedługo dołączy do nich nowy model. Plasujący się między T-Crossem a T-Rocem: Taigo. Czego warto się o nim dowiedzieć?

Z Ameryki Południowej do Europy

Volkswagen Taigo nie został zaprojektowany na rynek europejski. W 2020 r. ten model zadebiutował na rynku południowoamerykańskim. Sprzedawany był tam pod nazwą Nivus. Brzmi znajomo? I słusznie. Podobnie rzecz miała się z Renaultem Arkana. Ten samochód początkowo także sprzedawany był na innych rynkach. Aha, i jeszcze jedno: zarówno Arkana jak i Taigo to SUV-y coupe.

Volkswagen Taigo

Z LED-ową listwą

Z przodu uwagę zwraca LED-owa listwa biegnąca przez środek atrapy chłodnicy. Jest ona jednocześnie przedłużeniem dolnych krawędzi przednich reflektorów (one też wykonane są w technice LED). Z takim rozwiązaniem zetknąłem się wcześniej w nowym Volkswagenie Golfie, w któym taka listwa jest elementem wyposażenia standardowego droższych wersji tego auta. Jak podaje niemiecki producent, ta podświetlana listwa jest elementem, dzięki któremu nowe auto nawiązuje stylistycznie nie tylko do modeli z serii ID, ale też do nowego Polo, Arteona i Tiguana Allspace.

Do jakiego samochodu podobny jest Taigo? Według mnie, z profilu, najbardziej podobny jest do nowego Polo. Podobieństwo kończy się na słupku B. Słupek C Volkswagena Taigo jest – jak przystało na coupe – mocno pochylony.

Volkswagen Taigo

Tył Volkswagena Taigo to, umieszczone na klapie bagażnika, podłużne światła połączone czerwoną LED-ową listwą.

Warto też dodać, że wszystkie elementy oświetlenia zewnętrznego, począwszy od reflektorów, a skończywszy na tylnych światłach, są standardowo wykonane w technologii LED. Począwszy od wersji wyposażenia Style, Taigo jest standardowo wyposażony w nowe matrycowe reflektory LED IQ.Light.

Ponadto, począwszy od wersji Life, standardem jest lampa projekcyjna o przyciągającej wzrok strukturze plastra miodu w lusterkach zewnętrznych.

Co jeszcze warto wiedzieć o Volkswagenie Taigo? Auto będzie dostępne w ośmiu kolorach:

 • Ascot Grey (zwykły),
 • Pure White (zwykły),
 • Reflex Silver (metalizowany),
 • Smoke Grey (metalizowany),
 • Reef Blue (metalizowany),
 • Kings Red (metalizowany),
 • Visual Green (metalizowany),
 • Deep Black (perłowy).

Wszystkie z nich (za wyjątkiem czarnego Deep Black) mogą być opcjonalnie łączone z czarnym dachem.

Mierzący 426,6 cm

Volkswagen Taigo, podobnie jak inne modele miejskich aut Volkswagena, powstaje na platformie MQB A0. Jeżeli chodzi o gabaryty, nowy model plasuje się między T-Crossem a T-Rocem. Długość Volkswagena Taigo wynodi 4 266 mm, szerokość – 1 757 mm, wysokość – 1 494 mm a rozstaw osi – 2 566 mm.

Volkswagen Taigo

Jak, pod względem rozmiarów, Volkswagen Taigo różni się od swoich braci? Można to sprawdzić w poniższej tabelce.

  VW Taigo VW T-Cross VW T-Roc VW Taigo vs VW T-cross VW Taigo vs VW T-Roc
Długość 4 266 mm 4 108 mm 4 234 mm +158 mm +32 mm
Szerokość 1 757 mm 1 760 mm 1 819 mm – 3 mm – 62 mm
Wysokość 1 494 mm 1 584 mm 1 501 mm – 90 mm – 7 mm
Rozstaw osi 2 566 mm 2 551 mm 2 603 mm + 15 mm – 37 mm

Pomimo tego, że Volkswagen Taigo jest samochodem z nadwoziem coupe, jego nadwozie jest funkcjonalne. Pojemność bagażnika tego auta wynosi 438 l. Oznacza to, że pojemność bagażnika Taigo jest niemal taka sama jak w T-Crossie, którego pojemność bagażnika wynosi od 385 do 455 l.

Volkswagen Taigo

Z nowoczesnym wyposażeniem

W wyposażeniu Volkswagena Taigo znajdzie się m.in. wielofunkcyjna kierownica i zdigitalizowana
obsługa podstawowych funkcji.

Systemy multimedialne MIB3, w zależności od wersji wyposażenia, wyposażone są wyposażone w Online
Control Unit (eSIM) i bezrzprzewodową łączność App-Connect Wireless.

Podobnie jak np. w nowym Volkswagenie Golfie, opcjonalna klimatyzacja automatyczna jest sterowana przy pomocy panelu dotykowego. Nawiązuje on optycznie do centralnego wyświetlacza.

Opcjonalnie Volkswagen Taigo będzie wyposażony w system Travel Assist, w którego skład wchodzą:

 • aktywny tempomat ACC (automatyczna kontrola odległości z dodatkowym odniesieniem do ograniczeń prędkości i danych z systemu nawigacyjnego)
 • oraz Lane Assist.

Rozwiązania te łączą się z innymi systemami i umożliwiają półautomatyczną jazdę z prędkością nawet 210 km/h.

Nowa kierownica wielofunkcyjna jest wyposażona w powierzchnie pojemnościowe, które rejestrują czy kierowca trzyma ją w rękach.

W wyposażeniu standardowym Volkswagena Taigo znajdą się też systemy asystujące, takie jak system monitorowania otoczenia przed autem Front Assist z funkcją awaryjnego hamowania w mieście i systemem Lane Assist.

Volkswagen Taigo

W wyposażeniu opcjonalnym Volkswagena Taigo znajdziesz m.in.:

 • duże panoramiczne okno dachowe (można je przesuwać lub uchylić),
 • Digital Cockpit Pro z wyświetlaczem o przekątnej 10,25 cala,
 • tapicerkę ArtVelour,
 • sterowanie głosowe,
 • pakiet stylistyczny Black Style dla wersji RLine
 • oraz system audio firmy „beats” o mocy 300 W z 6 głośnikami.

Volkswagen Taigo będzie dostępny w trzech wersjach wyposażenia: Life, Style i R-Line.

Silniki

Volkswagen Taigo będzie dostępny z napędem na przednią oś. Napędzać go będą silniki benzynowe o mocach:

 • 95 KM,
 • 110 KM
 • i 150 KM.

Oznacza to, że będą to, znane z innych modeli niemieckiego producenta, jednostki 1.0 TSI i 1.5 TSI. Należy spodziwać się, że 95-konny silnik 1.0 TSI będzie współpracował z 5-biegową manualną skrzynią biegów, 110-konny silnik 1.0 TSI – ze skrzynią manualną o 6 biegach lub 7-biegowym automatem DSG, a 1.5 TSI o mocy 150 KM – z 7-biegową skrzynią automatyczną DSG.

Podsumowanie

Crossovery i SUV-y są coraz popularniejsze. Coraz większą popularnością cieszą się zwłaszcza crossovery miejskie (czyli należące do segmentu B). Volkswagen Taigo to drugi – po T-Crossie – model z tego segmentu (a trzeci, jeśli do tego segmentu doliczyć większego T-Roca). Czy będzie cieszył się popularnością wśród polskich klientów? Według mnie tak. Zwłaszcza wśród młodszych lub szukających samochodu odróżniającego się od tych, które można spotkać na naszych ulicach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *